close
no thumb

Somerset Care has celebrated its outstanding staff during an annual awards ceremony.

The Somerset Care Group Awards, held at the Somerset County Cricket Ground in Taunton, recognised teams and individuals across 19 different categories, including Residential Carer of the Year and Team of the Year.

Chief Executive, Jane Townson said: “Our annual staff awards event celebrates some of the exceptional people we have in Somerset Care. It’s my favourite event of the year, as we hear numerous stories of extraordinary kindness, compassion and service, which illustrate how we’re fulfilling our mission to enhance quality of life and promote independence of older and disabled people. We would be delighted for the world to see what these exceptional people do day in and day out.”

Story continues below
Advertisement

The award winners were:

Best Newcomer

Winner – Sarah Jeans (Realise South West)

Highly Commended – Ffion Morgan (Lavender Court), Christopher Jones (Sedgemoor Home Care) and Sally Roberts (Oak Trees)

Learner/Apprentice of the Year

Winner – Sam Griffiths (Halcon Centre)

Highly Commended – Annie McMahon (ATD Plymouth) and Wayne Nunn (Realise South West)

Best Contribution to a Care Environment

Winner – Kenneth Lewis (Lavender Court)

Highly Commended – Dawn Cann (Burnworthy House)

Volunteer of the Year

Winner – Stuart Pittard (Wessex House)

Highly Commended – Susie Mansfield (Wyndham House) and Addison Gorman (Croft House)

Mealtimes Matter

Winner – Rafal Pietrzyk (Bank team)

Dignity in Care

Winner – Jamie Knight (Burnworthy House)

Making a Difference in Dementia Care

Winner – Joanna Perkins (Mendip Home Care – Emma Sheppard Centre)

Highly Commended – Karen Yard (Taunton Home Care – Petals Active Living Centre in Taunton)

Outstanding Support Role

Winner – Claire Vittery (Recruitment team, Central Office)

Highly Commended – Mandy Thorne (Halcon Centre)

Partnership Working

Winner – Home First Pathway One team

Impact on Learning and Development

Winner – Arthur Brooks (Realise South West)

Technology and Innovation

Winner – Maria Chappell Williams (West Somerset Home Care)

Support Worker of the Year

Winner – Carol Stowe (Realise South West)

Highly Commended – Nigel Morgan (Realise South West) and Tanya Edwards (Realise South West)

Community Carer of the Year

Winner – Anna Smale (Taunton Home Care)

Highly Commended – Carol Russell (Mendip Home Care) and Verity Bridger (West Somerset Home Care)

Residential Carer of the Year

Winner – Chloe Pavey (Lavender Court)

Highly Commended – Penny Read (Sunnymeade) and Daniel Douglas (Grovelands)

Nurse of the Year

Winner – Anne Shields (Calway House)

Outstanding Contribution to Activities

Winner – Jaine Thorne (Burnworthy House)

Highly Commended – Kelly Pike (Lavender Court)

Inspirational Leader

Winner – Joanne Leigh (Realise South West)

Highly Commended – Andrea Bacon (Realise South West and My Willows) and Trudy Bower (Fletcher House)

Team of the Year

Winner – Halcon Centre

Highly Commended – Burnworthy House

People’s Choice

Winner – Hugh’s team (Realise South West)

Highly Commended – Paula Tonkinson (BaNES Home Care) and Mike Barrington-Heaven (Taunton Home Care)

Tags : AwardsBest practiceeventInnovationSomerset Care
Lee Peart

The author Lee Peart

Leave a Response